Πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα ανδρών & γυναικών

65ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

38ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολοκληρώθηκαν  την Τετάρτη 29 Απριλίου τα Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Ανδρών και Γυναικών, που διοργανώθηκαν  με μεγάλη επιτυχία στην Ύδρα.

Πρωταθλητής Ελλάδος στους Άνδρες αναδείχθηκε ο Α. Μαστροβασίλης με 7 βαθμούς, στη 2η θέση ο Β. Κοτρωνιάς με 6 βαθμούς και 3ος ο Ι. Νικολαΐδης  επίσης με 5,5 βαθμούς.

Ο σκακιστής του συλλόγου μας Γιώργος Γκούμας κατέκτησε τη 8η θέση με 3,5 βαθμούς.

Πρωταθλήτρια Ελλάδος στις Γυναίκες αναδείχθηκε η Κ. Παυλίδου με 6,5 βαθμούς, 2η η Χ. Μαρκαντωνάκη με 6 βαθμούς και 3η η Μ. Κουβάτσου με 5,5 βαθμούς.

 Να σημειωθεί ότι ο σκακιστής και μέλος του συλλόγου μας Γιώργος Καραδημητρίου, ήταν ο ένας από τους δυο διαιτητές της πανελλήνιας αυτής διοργάνωσης.

Δείτε τα αποτελέσματα-βαθμολογία-παρτίδες στην ιστοσελίδα της διοργάνωσης

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Πανελληνια Ατομικά Πρωταθλήματα Ανδρών - Γυναικών

64ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

37ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολοκληρώθηκαν  την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου τα Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Ανδρών και Γυναικών.

Πρωταθλητής Ελλάδος στους Άνδρες αναδείχθηκε ο Βασίλης Κοτρωνιάς  με 6 βαθμούς, στη 2η θέση ο Χρ. Μπανίκας επίσης με 6 βαθμούς και 3ος ο Ι. Νικολαΐδης  με 5,5 βαθμούς.

Ο σκακιστής μας Σπύρος Καπνίσης κατέκτησε την 4η θέση με 5 βαθμούς.

 

                  Σπύρος Καπνίσης   και   Γιώργος Γκούμας

 και ο Γιώργος Γκούμας τη 10η θέση με 3 βαθμούς.

Πρωταθλήτρια Ελλάδος στις Γυναίκες αναδείχθηκε η Χ. Μαρκαντωνάκη με 8 βαθμούς, 2η η Κ. Παυλίδου με 6 βαθμούς και 3η η Γ. Γράψα επίσης με 6 βαθμούς.

Η σκακίστρια μας Τόνια Χριστοδουλάκη κατέκτησε την 7η θέση με 3,5 βαθμούς.

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα-βαθμολογία-παρτίδες

Πανελλήνια Νεανικά Ατομικά Πρωταθλήματα 2014

(-16, -14, -12, -10 και -8 ετών)

Στην 3η θέση η σκακίστριά μας Μάγδα Λουκά

 Τα Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα διεξήχθησαν στο Ρίο (Πάτρα) από 4 μέχρι 10 Ιουλίου.

Από την ομάδα μας συμμετείχαν 5 σκακιστές και σκακίστριες.

Η σκακίστριά μας Λουκά Μάγδα κατέλαβε την 3η θέση στην κατηγορία των κοριτσιών κάτω των 14 ετών.

Οι συνολικές συμμετοχές ήταν φέτος σημαντικά μειωμένες σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.

Τα αποτελέσματα των σκακιστών μας ανά κατηγορία

Κορίτσια-14(συμ.24): Μάγδα Λουκά 3η 6,5β., Μ.-Ι. Λεμονή 7η 5,5β.

Αγόρια-16(συμ.38): Αστέρης Παπαδόπουλος 23ος 4,5β.

Αγόρια-12(συμ.50): Γαβριήλ Βασιλάκης 13ος 5,5β.

Αγόρια-10(συμ.43): Ανδρέας Χατζηελευθερίου  20ος 4,5β., Ιγνάτιος Δαλαμπέκης 24ος 4,5β.  

Ακολουθούν φωτογραφίες σκακιστών μας από την ιστοσελίδα των αγώνων:

Περισσότερα στην ιστοσελίδα των αγώνων

Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 2014

(-16, -14, -12, -10 και -8 ετών)

   Στην 2η θέση η Μαρία-Ιωάννα Λεμονή

  Τα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής διεξήχθησαν στα Κάτω Πατήσια από 11 μέχρι 16 Απριλίου, με συνδιοργανωτές την Ε.Σ.Σ.Ν.Α. και τον Α. Ο. Τρείς Αστέρες ΄89

Οι συνολικές συμμετοχές ήταν 397 και  από το Φυσιολάτρη συμμετείχαν 17 σκακιστές-ριες. Στο βάθρο των νικητών ήταν η Μαρία-Ιωάννα Λεμονή (2η, Κ-14) και στην πρώτη εξάδα η Κολυβά Ιωάννα (5η, Κ-12), Σωτηρία Γραφάκου (5η, Κ-14) και Λουκά Μάγδα (6η, Κ-14).

Οι συμμετοχές των σκακιστών μας ανά κατηγορία ήταν οι εξής:

Κ-10(συμ. 33): Μανσούρ Αγάπη(21η)

Κ-12(συμ. 15): Κολυβά Ιωάννα(5η)

Κ-14(συμ.16): Λεμονή Μαρία-Ιωάννα(2η), Σωτηρία Γραφάκου(5η),  Λουκά Μάγδα(6η)

Α-8(συμ.55): Μέρκος Θωμάς(8ος), Παναγόπουλος Παναγιώτης(18ος)

Α-10(συμ. 80):Χατζηελευθερίου Ανδρέας(12ος), Χαραλαμπίδης Βασίλης(20ος), Μάλλιος Ιωάννης(30ος), Δαλαμπέκης Ιγνάτιος(34ος), Τσουρουνάκης Μηνάς(45ος)

Α-12(συμ. 92): Βασιλάκης Γαβριήλ(12ος), Τσιβγούλης Βαγγέλης(21ος)

Α-14(συμ. 54): Κολυβάς Άρης(14ος),  Μανσούρ Ιάκωβος(44ος)

Α-16(συμ. 23): Παπαδόπουλος Αστέρης(8ος)

Τα Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα θα γίνουν από 4 μέχρι 10 Ιουλίου 2014.

Δείτε τα  αποτελέσματα-βαθμολογίες ανά κατηγορία.

Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα 2014

   Στην 1η θέση η Μαρία-Ιωάννα Λεμονή     

 Στην 8η θέση το 1ο Λύκειο Νίκαιας

 

Το τριήμερο 25-27 Απριλίου  πραγματοποιήθηκαν  στην Ερέτρια τα Πανελλήνια Σχολικά (Ομαδικά και Ατομικά) πρωταθλήματα.

Στα Ατομικά συμμετείχαν 13 μαθητές-σκακιστές του Φυσιολάτρη, από τους οποίους οι περισσότεροι πηγαίνουν σε σχολεία της Νίκαιας.

Η Μαρία-Ιωάννα Λεμονή κατέλαβε την 1η θέση στα κορίτσια της Β΄ Γυμνασίου.

Επίσης στην πρώτη εξάδα βρέθηκαν και οι Αστέρης Παπαδόπουλος 5ος στη Γ΄ Γυμνασίου (ισοβάθμησε στη 2η θέση), Σωτηρία Γραφάκου 4η στα κορίτσια της Α΄ Γυμνασίου, Γιώργος Παπαδόπουλος 6ος στα Λύκεια.      

Αναλυτικότερα συμμετείχαν:

Α΄ Δημοτικού: Θωμάς Μέρκος (12ος)

Γ΄ Δημοτικού: Ιωάννης Μάλλιος (7ος), Μηνάς Τσουρουνάκης, Ιωάννης Καραμπέτσας

Δ΄ Δημοτικού: Ανδρέας Χατζηελευθερίου (12ος), Ιγνάτιος Δαλαμπέκης

Α΄ Γυμνασίου: Σωτηρία Γραφάκου (4ο κορίτσι), Μάγδα Λουκά (7ο κορίτσι)

Β΄ Γυμνασίου: Μαρία-Ιωάννα Λεμονή (1ο κορ.)

Γ΄ Γυμνασίου: Αστέρης Παπαδόπουλος (5ος)

Λύκεια: Γιώργος Παπαδόπουλος (6ος), Κυριάκος  Λεμονής, Αντώνης Βοζίκης

Στα Ομαδικά το 1ο Λύκειο Νίκαιας (συμμετείχε ο σκακιστής μας Λεμονής Κυριάκος) κατέκτησε την 8η θέσηκαι το 3ο Λύκειο Νίκαιας (συμμετείχε ο σκακιστής μας Βοζίκης Αντώνης) πήρε την 14η θέση.  

Τέλος στα Γυμνάσια η Ιωνίδειος κατέκτησετην 4η θέση (συμμετείχαν οι σκακιστές μας Παπαδόπουλος Αστέρης και Γραφάκου Σωτηρία).

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ